Fedtsten og træ (fure), 60 x 17,5 x 22 cm. Signeret T.R og dateret -69.
HERKOMST:
Erhvervet direkte fra kunstneren af vennen KG Ljungdahl efterfølgende inden for familien.
UDSTILLINGER:
Prisma II Galleri, Stockholm, 1969
Gävle Museum, 1969.
Ridser, malingstab.