3964372. EDVARD ANDERSSON (1891-1967). „SKYSKRABER“, 1933.
Signeret, dateret 1931, olie på lærred lagt på pap 56,5x43 cm, karmmål 60x46 cm.
Udstilt: Den Frie Udstilling, København 25/8-11/9 1956, katalognummer 98.