395855. KONSOLLUR, Danmark, HE Holst, København.
Bordur i sort sten kronet af en bronzeskulptur af en mand med et skriveredskab.
Hvidemaljeret urskive, romertal, synlig skralde og trinhjul, facetslebne briller.
Barometer med dansk skrift.
Højde med dekoration 65 cm Bredde 32 cm, dybde 16 cm Urskiver mærket HE Holst Kiöpenhamn Pendel og nøgle fås.
Vægbeslag medfølger.
Brugsslitage, mindre ridser.
Skulptur løs under montering.
Dækglas til bevægelse mangler.
Mindre afslag i bagkant øverst.
Barometer med dansk skrift.
Vægbeslag medfølger.
Brugsslitage, mindre ridser.
Skulptur løs under montering.