391326. DOPFUNT, udskåret træ, Tyskland, 1870.
Perlebroderet låg, rigt udskåret dekoration. Indsats i metal. Mærket Kronprinzl. Palais Berlin, Zimmer No 271, Lfd No 7 Diameter 37, højde 88,5 cm Info om Kronprinzenpalais.
Brugsslitage, revner, låget på indsatsen er løst, og hængslet på låg let bøjet. Broderi med slid og lidt løst.