387514. BORDPENDUL, Sen Empire, Frankrig, 1800-tallet.
Urkasse af sort sten med graveret og forgyldt dekoration, våbenskjold i form af siddende mand og dreng i bronzemetal. Længde 43 cm, bredde 17 cm, højde 43 cm. Nøgle tilgængelig.
Brugsslitage, bagomslag med mindre skrå i hjørner.