MIKE ROSE, lille udvalg af værker.

384742. MIKE ROSE, lille udvalg af værker.

(Grønplan 1932-2006 Bamberg) Otte enkeltark: Scenetegningsudkast "Andorra - Grundbild", gouache, kun indskrevet på bagsiden, ca. 22 x 28 cm, monteret i passepartout; tre træ el Linosnit i sort på pink Japan-papir, med dedikationen "Weihnachten 64"; fire lettristiske kompositioner, dateret 1962 - 1981 og abstrakt komposition oT, udgave "64/90", komposition oT, 1963. Forskellige teknikker såsom offsettryk og litografi eller monotypi. De fleste af dem autograferede 33 x 33 til 70 x 50 cm (ark).- Mike Rose, faktisk Klaus Viktor Gottfried Rose, arbejdede som maler, scenograf i Bayreuth og Bamberg og som forfatter så han sig selv som "maler og digter".

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adresse

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besøg: 3.353