(Grønplan 1932-2006 Bamberg) Otte enkeltark: Scenetegningsudkast "Andorra - Grundbild", gouache, kun indskrevet på bagsiden, ca. 22 x 28 cm, monteret i passepartout; tre træ el Linosnit i sort på pink Japan-papir, med dedikationen "Weihnachten 64"; fire lettristiske kompositioner, dateret 1962 - 1981 og abstrakt komposition oT, udgave "64/90", komposition oT, 1963. Forskellige teknikker såsom offsettryk og litografi eller monotypi. De fleste af dem autograferede 33 x 33 til 70 x 50 cm (ark).- Mike Rose, faktisk Klaus Viktor Gottfried Rose, arbejdede som maler, scenograf i Bayreuth og Bamberg og som forfatter så han sig selv som "maler og digter".
Ingen anmærkninger.
Ingen anmærkninger.
Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland