AMETYST HANDSÆNGEL KRYDSFORM ca. 7 øre Sølv 925 forgyldt.
381321. AMETYST HANDSÆNGEL KRYDSFORM ca. 7 øre Sølv 925 forgyldt.
Vedhæng lavet af 925 sterling sølv, fuldstændig forgyldt og stemplet i overensstemmelse hermed. Den er sat med 10 runde og dråbeformede facetslebne ægte ametyster på i alt ca. 7 øre
Længde 5,5 cm, bredde 3,8 cm, 7,4 gram.