Briggs & Stratton enkeltcylindret benzinmotor med en nettoeffekt på 3,3 kW ved 2.450 omdr./min. Hydrostatisk transmission. Skæreenheden kan indstilles til seks forskellige skærehøjder med betjeningselementer.
Brugsslitage. Ridser, mærker. Arbejdede på tidspunktet for katalogisering. Der ydes ingen funktionel garanti.