ART DECO RING MED CITRIN Sølv 835 citrin 5,0 ct.

371464. ART DECO RING MED CITRIN Sølv 835 citrin 5,0 ct.

Klassisk Art Deco ring fra omkring 1930 udført i 835 sølv og stemplet i overensstemmelse hermed. Ringhovedet er sat med en ægte ovalskåret citrin, der måler 12 x 9 mm og vejer 5 ct i en glat bezel. Med tidstypiske ornamenter på ringskuldrene. RG 55/56 = indvendig diameter på ringskinnen 18,2 mm.
Ringhoved 20,3 x 12,6 mm, vægt 3,95 gram.

Meget velbevaret antik ring fra 1930'erne.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 1.256