370430. NIPPERASKAR og ÆSKE, sølv, 5 stk, 1900-tallet.
Længder henholdsvis 3,3 og 3,5 cm.
Diam 2, 2,5 og 5,5 cm hhv.
Den runde æske med diam 2,5 cm stemplet 830S, øvrige 800.
Vægten for 5 doser 86 g.
En æske med filigranarbejde, stemplet med femtakket stjerne i oval, medfølger; Vægt 11 g.
Alder og Brugsslitage.
Den større runde æske med monogramgravering.
Diam 2, 2,5 og 5,5 cm hhv.
Vægten for 5 doser 86 g.
Alder og Brugsslitage.