EMERALD CLUSTER RING 925 sølvbelagt i 585 gult guld.
369312. EMERALD CLUSTER RING 925 sølvbelagt i 585 gult guld.
Den brede smaragdring er lavet af 925 sølv og stemplet derefter, og den er fuldstændig forgyldt i 585 gult guld. Ringhovedet har 27 runde facetslebne smaragder, som på begge sider er indrammet af i alt 18 hvide naturlige topaser på i alt 2,03 ct.
RG 56 = ringbåndets indre diameter 18,2 mm, ringhoved 21 x 12,3 mm, vægt 6,60 gram.