FULLMÆGTIGT, 2 stk. 1800-/1900-tallet.

369108. FULLMÆGTIGT, 2 stk. 1800-/1900-tallet.

3-ægget officielt sværd med messinghåndtag og snoet kobbertråd. Rigt dekoreret messing i relief. Beskytteren med påskriften BE og bladet med påskriften B under kronen og T under kronen og uidentificeret tekst. Længde 91 cm 2-ægget embedsmandssværd med håndtag i messing med perlemor. Håndtag og skæreskærm med rigelig dekoration i relief. Klinge med inskription P Wright og dekoration. Længde 93 cm.

Brugsslitage, bladene er delvist sorte og mangler en skede.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besøg: 1.827