BORDLAMPE, messing, alabast, omkring århundredeskiftet 18/1900.
367430. BORDLAMPE, messing, alabast, omkring århundredeskiftet 18/1900.
Lampefod i form af en søjle med korintisk kapitæl.
Søjle i alabast og bund og krone i messing.
Højde ca 49-50 cm, eksklusiv lampeholder.
Lampeskærm medfølger ikke.
Brugsslitage, senere elektrificeret, sandsynligvis ombygget petroleumslampe.
Lampeskærm medfølger ikke.