BENJAMIN STRASSER. Olie på lærred, Signeret, 1927.
362234. BENJAMIN STRASSER. Olie på lærred, Signeret, 1927.
Strasser Benjamin,"GIRL", Olie på lærred, Signeret, 1927. Ifølge dokumenterne er den unge Inge Giebe (f. Holzach).
Mål: 90 x 76 cm (højde x bredde) Benjamin Strasser (født 21. juni 1888 i Wien, død 18. september 1955 i New York) var en østrigsk maler og grafiker.
Han måtte flygte fra nationalsocialisterne via Schweiz til England. Til sidst, i 1953, emigrerede han til USA.
Litteratur: Hans Vollmer (red.): Generel encyklopædi over billedkunstnere fra det 20. århundrede. Seemann, Leipzig 1962, bind 6, s. 435f.
Meget god stand. Et særligt maleri fra omkring 1927 - en afspejling af tysk historie gennem tiden.
Lille ridse øverst til venstre.