344499. SKAB, malet pels, Allmoge, 17/19. årh.
Rød original farve, to skuffer i rammen, to skabslåger med hylder indeni. Længde 157 cm, dybde 47,5 cm, højde 128,5 cm.
Brugs- og aldersrelateret slitage, revner, mærker, skader på skuffefronter og alvorlige skader på en hylde.