333378. EMERALD, øreringe sølv forgyldt.
Øreringe udført i 925 sølv og stemplet, forgyldt i 585 gult guld.
Sammenfoldelige ørekroge med polerede naturlige smaragdkugler på kædeophæng.
Længde 4,5 cm Diameter smaragder 9,3 mm Vægt 4,20 gram.