"VERTIKO", valnød, ca. 1880/90.

319332. "VERTIKO", valnød, ca. 1880/90.

VERTIKO, Gründerzeit omkring 1880/90, massiv valnød og fineret, nøgle fås.

Mål: højde ca 137 cm, med fastgørelse ca 170 cm, bredde ca 97 cm, dybde ca 54 cm Detaljer: - Vertiko i Wilhelminsk stil - en stor skuffe i toppen (fuldstændig udtrækbar) - typiske Wilhelminske ornamenter på top- og undersiden (ingen ujævnheder) - låger med gode lister - hylder indvendigt - snegle uden skår. Valnøddetræet på Vertikos ser lidt rødere ud, varmere end vist her. Fyldningerne med den smukke spejlfiner fremstår roligere, mindre legende, ligesom finerens refleksioner i rammen.

God stand. Delvise tegn på brug. Originale beslag Ingen ormeangreb. nøgle til stede.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 2.121