3132062. EERO AARNIO. LÆNESTOL, "Askbollen", Adelta, Finland.
Designet i 1963. Orangerød glasfiber og rødlakeret aluminiumsfod. Polstret interiør med løs ryg og sædehynde, betrukket med rødt tekstil. Bredde ca 110 cm.
Brugsslitage, mindre ridser. Sædehynde med pletter.