ARMIN BIRKEL. blandede medier. Kvinde nøgen i profil.
308609. ARMIN BIRKEL. blandede medier. Kvinde nøgen i profil.
Armin Birkel (08/10/1941 Dornbirn, Østrig - 12/04/2009 Berlin); i dette parti en blandet teknik i rød, blå og sort. En åbenlyst nøgen kvindelig person er afbildet med bøjet hoved. Signeret og dateret nederst til højre: A. Birkel (19)79. Enkel indramning i passepartout bag glas, mål ca. 50x70 cm.