NUDE DANCER. Nøgen danser. Bronzefigur efter antik model.

304210. NUDE DANCER. Nøgen danser. Bronzefigur efter antik model.

Bronze på marmorbund, dobbelt på sokkel, bag- og forside, signeret "Le Faguays" og "CL. JR Colinet". Afbildning af en nøgen danser, dating 2. Halvdelen af det 20. århundrede. Figur tidligere med sort bund, denne vedhæftet. Nuværende højde ca. 42cm, stativ 12x12cm.

Bøjet pegefinger på højre hånd. Basen stødt bagpå venstre.

Få foretaget en gratis vurdering!

HannoVerum
Antal besøg: 3.660