3040721. DRIKKEKOP, sølv, Gustav V, CG Hallberg, 1950.
Drikkebæger, sølv, delvist forgyldt, låg kronet med mønt med profilbillede af Gustav V, Tekst "Gustav V Sveriges Konge" "A.Lindberg", kuglefødder, front med monogramgravering. Nederst indgraveret "På 50 års dagen".
Låg og kop stemplet CGH, Z8(1950), 28 Højde ca 15,5 cm Vægt 460 gram.
Overfladeslitage. Bank/bule iht. billede nr. 5.
Forgyldning slidt nogle steder.