(FLACIUS, MATTHIAS et al.). quarta centuria ecclesiasticae historiae, continens descriptionem amplissimarum rerum in regno Christi, quae quarto post eius nativitatem seculo acciderunt, cum Imperum Romanü gubernarent Constantinus Magnus, eius filij, Iulianus, Iovianus, The Grayodclaramulenus, Valentianus, og Valentianus, Valentianus en læge i ecclesia Christi fulgerent: eodem illustri ordine ac veritate, quo priores centuriae, ex vetustissimis & optimis historicis, patribus, & alijs scriptoribus contexta: Per aliquot studiosos & pios in urbe Magdeburgica. Accessit rerum verborumq. i hac centuria praecipeu memorabilium, tum locorum scripturae explicatorum geminus index. Basel, Johannes Oporinus, 1562.
Folio. 320 x 195 mm. )11,1 blank) pp, spalte 13-1574, (83) s. Indeks mangler 10 blade. Sort senere kalv med sparsomt forgyldt rygrad med forhøjede bånd. Enkelte rævninger og mindre pletter. Svagt fugt i marginalerne, udvides til tekst det sidste c. 20 blade af indekset. Ormekur i marginer fra kol. 234 (blad L2). Titel noget snavset, med reparationer i kanter og overstregede ældre signaturer og nyere (#1857) af Jöns Johan Hagerlöf.
Anden udgave (første 1560), mere udgivet. 4. del af den monumentale kirkehistorie, der dækker 1300 år, og kendt som 'Magdeburg Centuries', udgivet fra 1559-74. Teksten blev skrevet af et kollektiv af Magdeburg-forskere, kendt som Centuriators of Magdeburg, hovedforfatter/redaktør var Matthias Flacius (1520-1575). Værket var berømt for sin banebrydende kritiske metode, og senere kirkehistorier blev modelleret efter det.
Ikke fuldstændig, indeks mangler 10 blade. Se beskrivelse!