SKAB, barok 17./18. århundrede.

2983124. SKAB, barok 17./18. århundrede.

Ahornbakke. Skabsskabe fineret med ibenholt, agatsten, knopper, ben og forgyldte figurer i bronze.
Højde ca 169 cm, ca 41 x 128 cm

Kabinettet tilhørte angiveligt advokat Ragnar Bergendal.
Kilde Wikipedia: Ragnar Sven David Bergendal, født 7. august 1890 Lund, død der 5. februar 1980#1, var en svensk jurist, professor i strafferet og juridisk encyklopædi ved Lunds Universitet.

Bergendal blev jurislæge i 1922 og docent i strafferet samme år. I 1928 blev han professor i strafferet og juridisk encyklopædi ved Universitetet i Lund, en stilling han havde indtil 1957. Han var også universitetets prorektor 1947–1951 og rektor 1951–1957. Bergendal bistod i 1922 Straffelovkommissionen ved udarbejdelsen af ​​motiver til forslag til straffeloven og blev i 1928 sagkyndig i Justitsministeriet ved behandling af forslag til ændringer af straffeloven.

Bergendal udgav blandt andet Aktibolagets forarmelse og dets ydre retsforhold (1922), Straffelovsektionen i Lärobok i rätskunskap (1924) og Om konkursens betydning for forbrydelser mod kreditorer (1929).

Som enmandsefterforsker foretog Bergendal en undersøgelse, der førte til sterilisationsloven af ​​1935 (SOU 1933:22). Bergendal ledede også en undersøgelse nedsat i 1939 af justitsminister KG Westman om begrænsninger i pressefriheden (SOU 1940:5), som foreslog muligheden for udgivelsesforbud for tidsskrifter, eftersyn af trykte værker og importforbud for trykte værker. . Undersøgelsen havde også bistået med arbejdet med den såkaldte transportforbudsforordning.#2 Bergendal blev valgt som medlem af Humanist Science Society i Lund i 1929.#3 Han var også ansat i den svenske encyklopædi under signaturen R. Bl.

Ragnar Bergendal var søn af David Bergendal (1855-1908), professor i zoologi ved Lunds Universitet, og lærer Nanny Bergendal (1861-1935), født Erikson. I 1940 giftede han sig med Ingrid Anderson (1890–1979), der var datter af kornhandlerne Anders Ohlsson og Hanna Nilsson og enken efter professor Sven Wicksell. Ragnar Bergendals gravpleje findes i familiegraven på Nordre Kirkegård i Lund.

Revner, nogle lister mangler. Renoveret og suppleret. Senere undervogn/benstativ.

Tema

Autumn Quality Auction

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Autumn Quality Auction

Antal besøg: 4.037