HERMANN SCHREY. 2 oliemalerier. "The Three Peaks" og andre bjerge.
297284. HERMANN SCHREY. 2 oliemalerier. "The Three Peaks" og andre bjerge.
Hermann Schrey (1893 - 1978, Østrig); i dette parti to små oliemalerier, olie på pap, med bjerglandskaber. Det ene viser de karakteristiske Three Peaks, Tre Cime di Lavaredo (24 x 32 cm), det andet maleri (28 x 28 cm) viser et udefineret massiv.
Drei Zinnen noget snavset, ellers godt. Endnu et maleri med malingsspåner og også snavset.