2956869. AFRIKA OBJEKTER, 10 stk, 1900-tallet.
Halskæde, ca 170 cm lang.
Ring af knogler, ca 4,4 - 4,5 cm i indvendig diameter og en bredde på ca 2,2 cm.
Kalebass, ca 29 cm høj.
Nakkestøtte af træ, ca 16,5 cm høj og ca 26 cm bred.
Tre stykker stentøj, ca 6 - 8,5 cm høje.
To græsgange.
En malet, diamantformet træplade med hul i midten, ca 15 cm lang og ca 5,5 cm bred.
Brugsslitage, overfladesnavs. Tørre revner i nakkestøtten. Kantstødt, ridser og gnedet glasur på stentøjsgenstandene.
Halskæde, ca 170 cm lang.
Kalebass, ca 29 cm høj.
To græsgange.