293929. AFRIKANA. Kvindefigur i en kappe af tråde.
Udskåret kvindefigur, lyst træ med bevidst sværtning, den angivne kappe og halskæde lavet af farvede bomuldstråde. Dateres til midten af det 20. århundrede. højde ca. 40 cm.
Normale alderstegn, frontal brud og spændingsrevne på bunden.