Dokumenter til ansøgning om ægteskab mellem jægermester Gustaf Adolph Winbladh og jomfruen adelige og frugtbare Carolina Sophia Bronikowsky. Signeret, vandmærket og stemplet.
Bladet er ikke læst i sin helhed, folder og let gulnet.