DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem / skænk model 606 (144-12).

2707189. DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem / skænk model 606 (144-12).

Reolsystem / skænk model 606. Design 1960. Convolute bestående af 3 x vægskinner i aluminium L 39,5 cm, 3 x vægskinner i aluminium L 11 cm, 3 x æsker H. 39,5, B. 91, D. 38 cm, 3 x skuffeelement H. 11, B. 91, D. 38 cm. Der er monteringsstifter. Konstruktion med hvidlakerede overflader og aluminium.

God, aldersrelateret stand med lette brugsspor. Delvis mindre ridser, dels klæberrester på undersiden af kasserne.

Nøgle/nøgler findes

Tema

Design from Bauhaus to Space Age IV

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgle/nøgler findes

Tema

Art and Design Auctions
Antal besøg: 1.571