DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem model 606 (144-13) 1.
2707188. DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem model 606 (144-13) 1.
Reolsystem model 606. Design 1960. Convolute bestående af 4 x vægskinner i aluminium L 199 cm, hylder af sort coatet træ med aluminium sidepaneler: 2 x hylder B. 90,5, D. 23,5 cm, 1 x hylde B. 90,5, D. 37,5 cm, 5 x hylde B. 66,5, D. 23,5 cm, 1 x æske H. 39,5, B. 66,5, D. 37,5 cm, 1 x hylde H. 10,5, B. 66,5, D. 37,5 cm, 2 x skuffeelementer H. 10,5, B. 90,5, D. 37,5 cm. der er ca. 18 monteringsstifter til rådighed.
God stand med brugsspor i forhold til alder. Delvist lette ridser og gnidede kanter, en skuffe med en lille hjørneafslag, et skuffeelement med en lysere plet på dækpladen.