DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem model 606 (144-15).

2707186. DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem model 606 (144-15).

Reolsystem model 606. Design 1960. Convolute bestående af 4 x vægskinner i aluminium L 199 cm, hylder af sort coatet træ med aluminium sidepaneler: 2 x hylder B. 66,5, D. 37,5 cm, 14 x hylde B. 66,5, D. 23,5 cm, 2 x æsker H. 39,5, B. 66,5, D. 37,5 cm. der er ca. 23 monteringsstifter til rådighed.

GOD stand med brugsspor i forhold til alder. Delvise lette ridser og kantafskrabninger. Belægningen på indersiden af døren er noget løs, men det begrænser ikke brugen. Klæbemiddelrester på indersiden af den åbne kasse.

Tema

Design from Bauhaus to Space Age IV

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Art and Design Auctions
Antal besøg: 1.917