DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem model 606 (144-15).
2707186. DIETER RAMS. Vitsoe, reolsystem model 606 (144-15).
Reolsystem model 606. Design 1960. Convolute bestående af 4 x vægskinner i aluminium L 199 cm, hylder af sort coatet træ med aluminium sidepaneler: 2 x hylder B. 66,5, D. 37,5 cm, 14 x hylde B. 66,5, D. 23,5 cm, 2 x æsker H. 39,5, B. 66,5, D. 37,5 cm. der er ca. 23 monteringsstifter til rådighed.
GOD stand med brugsspor i forhold til alder. Delvise lette ridser og kantafskrabninger. Belægningen på indersiden af døren er noget løs, men det begrænser ikke brugen. Klæbemiddelrester på indersiden af den åbne kasse.