DRIKKEHORN, horn og messing, 20. århundrede.

257875. DRIKKEHORN, horn og messing, 20. århundrede.

Horn med fod i messing. Løst låg med dekor af siddende mand. Skåret og mejslet indretning, pålagte mønter.
Højde 49 cm.
Længde 33 cm.
Hornet kan tages af stativet.

Brugsslitage.
Spænder.
Manden på låget mangler en af hans arme.
Bud med afvisning.

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde 49 cm.
Længde 33 cm.
Hornet kan tages af stativet.

Brugsslitage.
Spænder.
Bud med afvisning.

Antal besøg: 1.186