Trombonespiller, Frank-Kraus, Robert.

2434667. Trombonespiller, Frank-Kraus, Robert.

Olie på træpanel signeret Kraus München, Robert Frank-Krauss (*1893 i Fürth †1950 i München) var maler og kunstner af fag.Han kom til kunsten på en omvej og udviklede sit talent autodidaktisk opholdt sig også ofte i Dachau i 1920'erne. I denne tid blev han medlem af Münchens Kunstnerforbund, Frank-Krauß havde et stort talent for portrætter og optrådte især som maler af traditionelle kostumer og genrer samt landskabsmaler, kildeinternet, her portrætformat afbildning af en musiker, der spiller trombone, ca. 19 x 24,5 cm, noget plettet til venstre, i rammen ca. 24,5x30 cm.

Pænt bevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Pænt bevaret.

Antal besøg: 768