BENGT RUDA. lænestol, "Cavelli", IKEA, 1958/59.

2344964. BENGT RUDA. lænestol, "Cavelli", IKEA, 1958/59.

Polstret sæde og ryg med originalt betræk i rødt tekstil. Stel i rød bøg, bejdset i teak farve.
Højde ca 105 cm Ryghøjde ca 78 cm Bredde ca 71,5 cm Sædehøjde ca 44 cm Sædedybde ca 49 cm Kun 1 ejer siden før.

Tørret polstring i sædet. Mindre glidende led i armlæn. Plet i stoffet venstre side, nuanceforskelle, slitage. Limrester i monteringshullerne på venstre armlæn. Ridsemærker på rammen. Der mangler en skrue på undersidekarmen, samt en der ikke er skruet helt ind, evt skiftet?

Kunstner/designer

Bengt Ruda (1918–1999)

Tema

Auctionet Fine Art Sale

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Bengt Ruda (1918–1999)

Tema

Auctionet Fine Art Sale

Antal besøg: 7.315