Polstret sæde og ryg med originalt betræk i rødt tekstil. Stel i rød bøg, bejdset i teak farve.
Højde ca 105 cm Ryghøjde ca 78 cm Bredde ca 71,5 cm Sædehøjde ca 44 cm Sædedybde ca 49 cm Kun 1 ejer siden før.
Tørret polstring i sædet. Mindre glidende led i armlæn. Plet i stoffet venstre side, nuanceforskelle, slitage. Limrester i monteringshullerne på venstre armlæn. Ridsemærker på rammen. Der mangler en skrue på undersidekarmen, samt en der ikke er skruet helt ind, evt skiftet?