ÉN AD gangen, BORIS O'KLEIN.

ÉN AD gangen, BORIS O'KLEIN.
2232323. ÉN AD gangen, BORIS O'KLEIN.

Humoristisk håndfarvet radering signeret nederst til højre på papir af Arthur Boris O 'Klein, indskrevet nederst til venstre med bly. *Chacun son tour*, øverst til venstre Copyright af O'Klein Chamarande, Boris O'Klein blev født som Arthur Boris Klein den 26. september 1893 i Moskva. Som dreng emigrerede han til Alsace med sin familie efter at have kæmpet for Frankrig i den første Verdenskrig havde tjent, han flyttede til Paris, hvor han boede og arbejdede, kilde Internet, her er en landskabspræsentation af hans talrige print og akvareller af hunde op til fortræd, print bed ca. 45 x 16,5 cm, skråskåret passepartout, bag glas i rammen ca. 58,5 x 31 cm.

Meget velbevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Meget velbevaret.

Antal besøg: 2.442