LOMMEUR, midten af 1800-tallet.

210494. LOMMEUR, midten af 1800-tallet.

Urkasse 800 sølv mærket. Måne, krone og "EHS & Cie". kredsløbsplade "FB" (?) i det ovale. Forgyldt sag bagside nummereret 91632. Hvid emalje urskive med romerske timer og prik minutmarkører. Ornamentelt gennemborede guldhænder. Flettet hår chatelaine med dobbelt ende og midterstykke. Uret kører, ingen garanti for funktion.
Diameter: 5 cm.

Emalje urskive ridset og skåret på inderkanten.
1 guldhænder fornyet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Diameter: 5 cm.

1 guldhænder fornyet.

HannoVerum
Antal besøg: 1.264