SABEL, ca. 1830 for officer ved kavaleriet.

198882. SABEL, ca. 1830 for officer ved kavaleriet.

Eskilstuna-fremstillet blåt og forgyldt klinge med Karl XIV Johans og kronprins Oscars monogram og Lilljedahl labyrintmønster. Messingbeklædt stålbalje. Med portefølje. Samlet længde med kar 101 cm.

Brugsslitage. Parringspladen løs, baljen kogt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.580