1987134. FONOGRAF, EDISON.
Eg, med delvis malet messingtragt, æskens længde 31 cm, tragtens længde 35 cm og 9 voksruller med æsker, slutningen af 1800-tallet.
Brugsslitage, arbejdede på tidspunktet for katalogisering. Nål mangler, ingen funktionsgaranti ydes. Udover de 9 ruller medfølger en beskadiget rulle.