Graveret dekoration med løv og krone. Tværbundet fod. Diameter 14, højde 18 cm. Vægt 250 g. Petter Gillberg, mester i Varberg. Stemplet mellem 1764-1806.
Mindre reparation under foden. Mindre ridser og buler.