190240. VAS, Jade, Kina 19. århundrede.
Vase i massiv jade med udsmykkede hanke, Udskåret dekoration i form af blomsterranker. Låg med udskåret Fohund. Vasen udhulet.
Højde 21,5 cm.
Et mindre Kantstødt på fundets næse og et mindre Kantstødt på fundets højre mand, et ubetydeligt Kantstødt på kanten af vasen, andet aldersslitage.