"Antimott" Sofa / Daybed / af WILHELM KNOLL, Tyskland.

1856624. "Antimott" Sofa / Daybed / af WILHELM KNOLL, Tyskland.

Sofa / daybed, "Antimott". Designet af Wilhelm Knoll i 1950'erne/60'erne. Trærammekonstruktion med overflader af lyst træ, formentlig kirsebær, pude og tre separate rygpuder med fjederkerner, betræk af lyst, groftmasket stof.
Ryglænet kan foldes bagud og giver dermed en bredere liggeflade.
mål ca. H. 80 cm, B. 193 cm, D. 92 cm.

Fremstår med alders- og brugsspor, enkelte ridser, små hakker og mindre skader på fineren, stofbetræk er fornyet for noget tid siden og er minimalt snavset.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.452