1781744. GARUDA BRONZE NEPAL SKULPTUR.
Garuda statue fra Nepal, 18.-19. århundrede, anvender bronze, todelt, herkomst fra aristokratisk ejerskab, signeret i bunden, mål: H 18 x B 14,5 cm.
Figuren tramper på en gravid kvinde med begge hænder oppe.
Næsten den samme statue er i Honolulu Museum: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Garuda_statue_from_Nepal,_18th-19th_century,_gilt_bronze,_Honolulu_Museum_of_Art.JPG.