MASKE OG PILE, Ceremoniel, Afrika, 18/1900-tallet.

175997. MASKE OG PILE, Ceremoniel, Afrika, 18/1900-tallet.

Maske skåret i træ, malet, længde 30 cm. Pile i bambus med blonder i træ, forsynet med udskåret dekoration og modhager. Længde 115 - 121 cm.

Slitage og patineret overflade. Mindre revner i masken.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 613