175151. CHIFFONJÉ, anden halvdel af det 19. århundrede.
Fineret i elm, og massiv birk med slebne detaljer, 4 store skuffer, skrivesæt med 9 skuffer og mindre skabe. Træk knopper i træ og metal. Nøgleplader i metal.
Højde 129 bredde 99,5, dybde 48 cm.
mindre aldersslitage, mindre finerrevner på indersiden af skriveklappen.