148182. ØRERINGE, 1 par med perler og smaragd.
Forgyldte sølvøreringe med skruemekanisme. Emaljerede detaljer i sort og hvid, ferskvandsperler og cabochonslebne smaragder i statutter, 8 mm i diameter. Længde 55 mm.
Brugsslitage. Tab af emalje. Perler let beskadiget.