142649. Kommode, første halvdel af det 20. århundrede.
Rektangulær form. Bejdset og fineret med masur. Tre udtræksskuffer. Guldfarvede metalbeslag. Udskåret indretning. Nedadtilspidsende ben.
Længde 87, bredde 50,5, højde 73,5 cm.
Rapport. Afvisning. Tørre revner. Delvis solbleget. Top med ridser og reparation / færdiggørelse. Nøgle medfølger ikke.
Nøgler mangler.