142593. COCKTAILRING MED AGATE, rødguld, 18 / 23K.
Cabochonskåret agat i kraftig firkantet fatning. Kerstin Öhlin-Lejonklou, Östersund, obskurt årsstempel formentlig 1966.
Glat ring, CA. Svanbergs Eftr, Vimmerby, 1909.
Str 54 jf. 17 1/4.
Vægt 23,1 gr.
Rapport. Agat med små ridser og misfarvninger. Alle dele med gravering. Agat ikke testet i spektrometer.
Overdel bestående af omarbejdet broche som monteres på en glat vielses- eller forlovelsesring.