Akvarel og pastel på papir limet på lærred Signeret og dateret 1894. Med stempel fra producenten af støtten, Maison Ange Ottoz i Paris Med tidstypisk stel i udskåret eg 47x40 cm.
Let slid på pastellen og spor af klæbemiddel på papirets nederste omkreds. Glaseret. Uundersøgt uden ramme.