Maeght. Paris 1947. illustration: Avec 2 lithographies originalaux et 14 heliogravures. 88 s. Gr. 8vo. Broché, tres bon. Couverture originale, lithographe d'apres gouache decoupée. Frontispice litografi. . Exemplaire 66/950 bog har for- og bagomslag 5-farve litografisk Mattisse-design af fisk og fugle i papirudskåret stil; komplet indhold, som inkluderer frontispice-illustrationen, to illustrationer på side 11 og 21 med vævsbeskyttere intakte og 14 heliogravure-illustrationer i sort/hvid; Dette eksemplar inkluderer den sjældne papkasse med lyseblåt papirbeskyttende indre omslag til bogen.
Brugsspor. kassette let solbleget. indsatsen helt perfekt.