Biografi

Eugene Claude

Eugene Claude var en fransk konstnär verksam under 1800-talets andra hälft och en bit in på 1900-talet. Claude målade i olja och ägnade sig mycket åt stilleben av olika slag, många gånger med förekomst av färska frukter såsom plommon, vindruvor och persikor. Claudes repertoar innehåller även en del stillsamt hållna landskap.

Stilleben med blommor, olja på duk.

Har du ett föremål av Eugene Claude hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.