652072. LE CORBUSIER, JEANNERET, PERRIAND. LC4 SOLSTOL FÖR CASSINA.
Formgivare: Le Corbusier, Jeanneret, Perriand från 1928
tillverkare: Cassina
Modell: LC4
stålram svartlackerad eller kromad, svart läderöverlägg
Signerad och numrerad.
Längd ca. 160 cm
Bredd ca.. 22".
Mycket gott skick. Solstolen är en utställning från 2016 med minimala tecken på användning.
tillverkare: Cassina
Modell: LC4
Signerad och numrerad.
Längd ca. 160 cm
Bredd ca.. 22".